in ,

Διαιτητές αφήνουν το ξύλο στον Ναν, ξυπνούν από τον λήθαργο τον καλύτερο παίκτη της Ευρώπης (vids)

O Παναθηναϊκός πέτυχε ένα σπουδαίο break στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας χθες το βράδυ μεταφέροντας τη σειρά στο ΟΑΚΑ για ένα ιστορικό Game 5. Πρωταγωνιστές των φιλοξενούμενων ήταν το πολυεργαλείο, Τζέριαν Γκραντ, ο Ματίας Λεσόρ, όμως ο πιο καταλυτικός, ο παίκτης-βαρόμετρο ήταν ο ασύλληπτος Κέντρικ Ναν.

Ο Κέντρικ Ναν τελείωσε την αναμέτρηση έχοντας 25 πόντους σε 31:43 λεπτά, με 7 στα 10 δίποντα και μια 4η περίοδο-σεμινάριο για το τι σημαίνει clutch και closer παίκτης. Ο Αμερικανός ήταν για 1 ημίχρονο σε ρηχά νερα έχοντας φορτωθεί 3 φάουλ ,σε 1 από αυτά δεν είχε ακουμπήσει καν τον αντίπαλο, ωστόσο κατάφερε και βρήκε ρυθμό παρά το foul trouble, ενώ ακόμη και όταν υπέπεσε σε 4ο, συνέχισε το βιολί του.

Ο λόγος που ο Κέντρικ Ναν ήταν τόσο καλός χθες δεν έχει να κάνει ούτε με το ότι ο Γουόκαπ ήταν στον πάγκο, ούτε με το ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν αγχωμένοι. Έχει να κάνει με το ότι οι διαιτητές ,που έχουν οριστεί στις αναμετρήσεις των τελικών κατάφεραν να ξυπνήσουν την αρκούδα από τον λήθαργο της.

Ο Ναν μετά την κατάκτηση της Ευρωλίγκας ήταν εμφανώς στο χαβά του και έπαιζε για την πλάκα του, έπαιρνε επιπόλαια τρίποντα, έκανε ασόβαρα και αβίαστα λάθη. Χαρακτηριστικά είναι τα πρώτα 2 παιχνίδια σε ΟΑΚΑ και ΣΕΦ, όπου μπορεί στο 1ο παιχνίδι να είχε 21 πόντους, αλλά αυτοί ήταν στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όταν όλα είχαν κριθεί, ενώ είχε και 4 λάθη. Στο δε ΣΕΦ έσπασε τα στεφάνια με 1/8 τρίποντα.

Αυτό που δεν έσπασε όμως, αλλά ατσαλώθηκε ήταν η αποφασιστηκότα του να γελοιοποιήσει, να εξευτελίσει και να συνθλίψει με τον πιο επιβλητικό τρόπο τη μετριότατη (για να είμαστε και καλοπροαιρετοι) ελληνική διαιτησιούλα και τους ανθρώπους που την στελεχώνουν.

Τα παιδιά της ”Palaplast” χρειάστηκαν περίπου 80 αγωνιστικά λεπτά για να στείλουν τον Κέντρικ Ναν στη γραμμή των βολών, την ίδια ώρα που στην αντίπερα όχθη βολές δεν είχαν βαρέσει μόνο τα πιόνια στην σκακιέρα. To πιο εξοργιστικό ωστόσο, φανταζόμαστε, για τον ίδιο ήταν το Κατς που έπαιζε η περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού (και καλά έκανε), τα γόνατα και οι τρικλοποδιές που έβαζαν.

Χαρακτηριστικές είναι οι φάσεις από τον χθεσινό αγώνα από τις σφαλιάρες που τρώει ο Ναν στο κέντρο του γηπέδου και το ”pause” που πατά στο παιχνίδι του, για να αγριοκοιτάξει τους διαιτητές, προτού γυρίσει στη ζώνη του λυκόφωτος αρπάζοντας την μπάλα και ξεφτιλίζοντας την εριστική αμέτοχη διαιτητική τριάδα με drive, με step back ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο ήθελε.

Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε το αποτέλεσμα του αγώνα της Παρασκευής, γνωρίζουμε όμως μετά βεβαιότητος πως η Κυρία Τσαρούχα πράγματι δεν σέβεται τον Ολυμπιακό, αφού δεν θα τολμούσε αλλιώς να δώσει τέτοια τεχνική ποινή ξυπνώντας τον καλύτερο παίκτη της Ευρώπης από τον λήθαργο.