in ,

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 87-82 : Τίτλο με Όσκαρ ανατροπής και επικό Σλούκα σε ματσάρα!

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρωτάθλημα παίρνοντας το σημερινό θρίλερ με τον Ολυμπιακό με 87-82. Οι «Πράσινοι» επέστρεψαν από το 0-2 στη σειρά και στέφθηκαν πρωταθλητές για τη φετινή σεζόν. Απίστευτη εμφάνιση από τον Σλούκα που πέτυχε 29 πόντους. Τρομερή προσπάθεια από Πίτερς (21) και Παπανικολάου (18).

O Oλυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι προηγήθηκε με 2-10 αναγκάζοντας τον Αταμάν και πάλι να πάρει αρκετά νωρίς τάιμ-αουτ. Ο Ολυμπιακός έκλεισε την 1η περίοδο με 4/6 τρίποντα, 8 ασίστ με 2 λάθη , την ίδια ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 0/6 τρίποντα 6,75 και αντίστοιχα 3 τελικές και ισάριθμα λάθη, με τους Πειραιώτες να έχουν μόλις μία διαφορά ενός καλαθιού (20-22).

Στη δεύτερη περίοδος ο Ολυμπιακός έκλεισε πολύ καλά τον Ναν, αλλά αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο Κώστας Σλούκας. Ο αρχηγός του ΠΑΟ έκανε ότι ήθελε πραγματικά και τελείωσε την περίοδο με 9/10 σουτ και έχοντας συνολικά 25 πόντους. Ο Παναθηναικός πήγε στο ημίχρονο με μία διαφορά εννιά πόντων 48-39.

Ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και ανέτρεψε το σκηνικό πολύ γρήγορα, περνώντας μάλιστα μπροστά στο σκορ (57-58) τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, κυρίως λόγω του εκπληκτικού παιχνιδιού που έκαναν οι Πίτερς, Μιλουτίνοφ και φυσικά ο Παπανικολάου.

Στην τελευταία φάση της περιόδου, ο Χουάντσο θα δώσει ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟ, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από χαμένη βολή του Γκράντ για το 64-63. Ο Ολυμπιακός έκανε ότι μπορούσε για να μην εδραιώσει την κυριαρχία του στην τρίτη περίοδο.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναικός πάτησε το γκάζι και βρέθηκε γρήγορα στο +9 (75-66). Ο Ναν μπορεί να βρέθηκε σε κακή βραδιά επιθετικά αλλά με δύο κρίσιμα σουτ στο τέλος, απάντησε στο κρεσέντο του Πίτερς που κρατούσε τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι με τον Παπανικολάου να ευστοχεί σε ένα τεράστιο τρίποντο 1:24 πριν το τέλος του παιχνιδιού και μειώνοντας σε 81-78 και η πολύ καλή άμυνα του Γουόκαπ θα υποχρεώσει τους Πράσινους σε λάθος με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον 1 πόντο με τον ΜακΚίσικ.

O Ολυμπιακός θα έχει τη δική του ευκαιρία να περάσει μπροστά, με τον Γκος να αστοχεί και τον Χουάντσο να παίρνει ένα τεράστιο ριμπάουντ. Στη συνέχεια ο Ντίνος Μήτογλου θα ευστοχήσει και στις δύο βολές του που κλήθηκε να εκτελέσει και το ίδιο θα κάνει ο Γκος.

Τις πιο καθοριστικές βολές, θα τις πάρει ο Κέντρικ Ναν που έχοντας -3 δόντια μετά από τραυματισμό θα ευστοχήσει κι εκείνος. Μετά από τάιμ άουτ του Ολυμπιακού, η μπάλα θα μείνει στα χέρια του Γκος και ο Ολυμπαικός δεν θα πραγματοποιήσει επίθεση. Έτσι γράφτηκε το φινάλε της φετινής σεζόν.