Ντόρτμουντ-Ρεάλ 0-2: Και στο τέλος κερδίζει πάντα η Βασίλισσα

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-0 της Ντόρτμουντ και στέφθηκε για 15η φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Η Ρεάλ προσπάθησε να πιέσει ψηλά την Ντόρτμουντ αλλά οι Βεστφαλοί είχαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Πρώτα στο 21ο λεπτό με τον Αντεγέμι ο οποίος πέρασε τον Κουρτουά αλλά άργησε να εκτελέσει και δυο λεπτά αργότερα με τον Φίλκρουγκ να σημαδεύει το δοκάρι.

Στο 28ο λεπτό ο Αντεγέμι θα φύγει και πάλι στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Κουρτουά θα αποκρούσει το σουτ του.

Η Ντόρτμουντ είχε τις ευκαιρίες της αλλα δεν μπόρεσε να σκοράρει επί της νωθρής θα έλεγε κανείς Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ ισορρόπησε αρκετά και είχε αρκετές ευκαιρίες.

Στο τέλος η ποιότητα των Μαδριλένων θα μιλήσει και με τα γκολ των Καρβαχάλ με κεφαλιά στο 74’ και με το δεύτερο από τον Βινίσιους στο 83’ ύστερα από λάθος των Γερμανών.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Ρεάλ κατέκτησε το 15ο Τσάμπιονς Λιγκ της ιστορίας της. Τι πιο σύνηθες θα μου πείτε ;