in ,

Θρυλικό έπος! Σήκωσε την κούπα με Ελ Κααμπί ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ κερδίζοντας στην παράταση την Φιορεντίνα με 1-0!Απίστευτες στιγμές στην OPAP Arena!

Στο 4ο λεπτό ο Ποντένσε με σουτ εκτός περιοχής θα απειλήσει αλλά ο τερματοφύλακας της Φιορεντίνα θα διώξει σε κόρνερ.

Μετά τη συγκεκριμένη φάση η Φιορεντινα θα πιέσει ψηλά και θα σκοράρει με τον Μιλένκοβιτς στο 10’ αλλά το γκολ θα ακυρωθεί ως οφσάιντ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Μποναβεντούρα θα βρεθεί μέσα στην περιοχή των Πειραιωτών αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Τζολάκης.

Στο 25’ θα είναι η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει με τη κεφαλιά του Ποντένσε έπειτα από κόρνερ να σταματάει στον Τερατσιάνο.

Το ημίχρονο θα κλείσει χωρίς καμία άλλη σπιουδαία φάση, με τις δυο ομάδες να φανερώνουν σε πολλές στιγμές το άγχος τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καλύτερος αλλά στα πρώτα 20 λεπτά έλειπε η καλή φάση από τις δυο περιοχές.

Στο 69’ η Φιορεντίνα έφτασε πολύ κοντά στο προβάδισμα όταν άλλαξε ωραία την μπάλα και ο Κουαμέ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά ο Τζολάκης θα αποκρούσει με υπερένταση.

Ο Ιμπόρα στο 80ο λεπτό πήρε την κεφαλια αλλά η μπάλα πήγε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι, στη μεγαλύτερη φάση του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο τέλος του παιχνιδιού, οι δυο ομάδες δεν ρίσκαραν αρκετά και μοιραία το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 95ο λεπτό ο Γιόβετιτς θα γυρίσει την μπάλα και αυτή θα σταματήσει στο χέρι του αμυντικού των «Βιόλα». Ο Πορτογάλος διαιτητής θα δείξει να συνεχιστεί το παιχνίδι και αυτό θα προκαλέσει τεράστιες διαμαρτυρίες εντός κι εκτός γηπέδου.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιόβετιτς θα κάνει ένα ωραίο σουτ αλλά ο Τεραντσιάνο θα είναι και πάλι εκεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Φιορεντίνα είχε την υπέροχη αλλά ο Ολυμπιακός μίλησε με τον Ελ Κααμπί στο 115’. Οι Πειραιώτες θα πάρουν το προβάδισμα μετά τη σέντρα του Όρτα και την προσπάθεια του Μαροκινού, σε μια πρόωρη προσπάθεια κατεδάφισης της OPAP ARENA!