in ,

Ελλάδα-Σλοβενία 96-68: Σαράντα λεπτά μακριά από το Παρίσι η αρμάδα του Σπανούλη

Παίζοντας κατά διαστήματα τρομερό μπάσκετ και με τους Γουόκαπ (21 π.), Τολιόπουλο (19 π.) και Καλάθη (9 π. & 11 ασίστ) επικράτησε με 96-68 της Σλοβενίας και περιμένει την αντίπαλο της για τον αυριανό τελικό.

H Ελλάδα ξεκίνησε με σπασμένα τα φρένα και προηγήθηκε με 13-0 στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα με τη Σλοβενία. Στα πρώτα πέντε λεπτά η ελληνική ομάδα έπαιζε τρομερή άμυνα και είχε υποχρεώσει τους Σλοβένους σε 0/5 τρίποντα και 1/2 δίποντα.

Ο Καλάθης έκοβε και μοίραζε (έξι ασίστ) και το ίδιο προσπάθησε να κάνει και ο Λούκα για τους Σλοβένους αλλά το τρομερό ξεκίνημα είχε δημιουργήσει μία διαφορά που δεν καλύφθηκε όταν οι Σλοβένοι άρχισαν να ευστοχούν. Το δεκάλεπο ολοκληρώθηκε με το τρομερό τρίποντο του Τολιόπουλου από το…σπίτι του για το 32-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική έριξε κάπως τις ταχύτητες αλλά η διαφορά παρέμενε πάνω από τους 15 πόντους, όσο έβρισκε σκορ με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Με το που έφτασε τους 47 πόντους η Ελλάδα και (και το μίλησε ο Βαγγέλης Ιωάννου) για 3:30 λεπτά έμεινε χωρίς καλάθι.

Αυτό δεν κόστισε ιδιαίτερα στην ομάδα του Σπανούλη με τους Σλοβένους να μην ροκανίζουν αρκετά τη διαφορά, η οποία στο ημίχρονο ήταν στους 14 πόντους, στο 47-33 υπέρ της Εθνικής.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρία τρίποντα του Θωμά του Γουόκαπ που πήρε το όπλο του με το που ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο. Η Ελλάδα όσο έβρισκε το σουτ από μακριά -που δεν το είχε στο πρώτο ημίχρονο- διατηρούσε το προβάδισμά της κοντά στους 20 πόντους και τους Σλοβένους να προσπαθούν να απειλήσουν από την περιφέρεια.

Ντόνσιτς και Νίμπο έκαναν φιλότιμες προσπάθειες να κρατήσουν τη Σλοβενία στο παιχνίδι της πρόκρισης στον τελικό αν και η καλή άμυνα της Ελλάδας έκανε τον Λούκα να έχει 8 λάθη στο τέλος της περιόδου (66-50).

Όλα έδειχναν ήδη να παίρνουν τον δρόμο τους αλλά οι Λαρεντζάκης και Τολιόπουλος φρόντισαν να συνεχίσουν το σόου και με την αρχή του 4ου δεκαλέπτου και σκόραραν από παντού.

H Ελλάδα χωρίς να κάνει μεγάλο ματς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε ως μικρότερη διαφορά τους 14 πόντους μετά το πρώτο πεντάλεπτο κι έδειξε πανέτοιμη για τον αυριανό τελικό ώστε να διεκδικήσει μία θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.