ΠΑΟ-Φενερμπαχσέ 73-57:Ένα βήμα πριν το 7ο (μη ειρωνικά), κατάπιε τη Φενέρ!

Ο ΠΑΟ κατάπιε την Φενέρμπαχτσε κερδίσοντασΜε 73-57 στο Βερολίνο και περιμένει τον 2ο ημιτελικό ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Ρεάλ Μαδρίτης για να μάθει το τελευταίο εμπόδιο πριν το 7ο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εκρηκτικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-0 της Φενέρμπαχτσε μασώντας σίδερα αμυντικά, με τον Γκραντ να δίνει ακόμα μια τρομερή παράσταση.

Μετά από τέσσερα λεπτά οι Τούρκοι βγήκαν τους πρώτους τους πόντους με τον Χέιζ Ντέιβις και προσπάθησαν σιγά σιγά να ροκανίσουν τη διαφορά.

Ο Παναθηναϊκος ωστόσο έβρισκε σκορ από όλους αγωνίστηκαν στην πρώτη περίοδο (σκόραραν και οι 7), κράτησε πολύ χαμηλά την Φενέρμπαχτσε και έκλεισε την περίοδο στο 22-13.

Στη δεύτερη περίοδο η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε με ένα επιμέρους 7-2 και έβαλε σίγουρα περισσότερα προβλήματα στον ΠΑΟ, με την άμυνα των «Πρασίνων» να παρουσιάζει σημάδια χαλάρωσης.

Στα τελευταία δυο λεπτά της περιόδου τα τρίποντα του Γκούντουριτς και του Χέιζ Ντέιβις μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι και πιο συγκεκριμένα στο 38-36, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην Τρίτη περίοδο ήταν η σειρά του ΠΑΟ να ξεκινήσει με ένα 7-2 αλλά ο Καλάθης με πέντε συνεχόμενους πόντους θα μειώσει ξανά στο καλάθι.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αρκετά και οι δυο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη με τις άμυνες να παίζουν καθοριστικό ρόλο στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου του παιχνιδιού.

Με τον Καλάθη να είναι τρομερός σε άμυνα και επίθεση η Φενέρμπαχτσε πλησίασε στον πόντο (51-50) αλλα έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει.

Ο Λεσόρ θα κάνει το 2/2 στις βολές, σε καθοριστικό σημείο των και ο Καλαϊτζακης θα πετύχει ένα τρομερό τρίποντο για το 56-50 στο τέλος της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εκρηκτικά την περίοδο και χάρη στις προσπάθειες των Λεσόρ και Καλαϊτζάκη έφτασε στο +10 (60-50).

Η δουλειά που γινόταν στην άμυνα των «Πράσινων» έκανε πολύ δύσκολη τη δουλειά των Τούρκων να επανέλθουν στο ματς και από την άλλη ήταν πολύ συνεπής στο επιθετικό κομμάτι κρατώντας τη διαφορα σε διψήφιο αριθμό.

Ο Λεσόρ έκανε ότι ήθελε και στις δυο μεριές του γηπέδου, ο Ναν μπήκε στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού με καθαρό μυαλό και ο ΠΑΟ, μετά από 13 χρόνια θα φτάσει ξανά στο τελικό Ευρωλίγκας!

Στο Βερολίνο ο Giannis για να δει τον αδερφό του να αγωνίζεται 1 λεπτό στο Final 4

Ρεάλ-ΟΣΦΠ 87-76: Δεν θα έχουμε ελληνικό τελικό, ο Ολυμπιακός κατέβηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο