Ρεάλ-ΟΣΦΠ 87-76: Δεν θα έχουμε ελληνικό τελικό, ο Ολυμπιακός κατέβηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο

Η Ρέαλ έκανε ότι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο και όσο και αν προσπάθησε ο Ολυμπιακός να επιστρέψει στο παιχνίδι, τελικά έχασε με 87-76 και βρέθηκε εκτός τελικού.

Ως εφιαλτικό μπορεί να χαρακτηριστεί το πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό που δέχτηκε 28 πόντους και σκόραρε μόνο δέκα, με τη Ρεάλ να 5/8 δίποντα, 6/8 τρίποντα η Ρεάλ και 8 ασίστ και ως πρώτο βιολί τον Χεζόνια που είχε  9 πόντους.

Ο Ολυμπιακός έμοιαζε εντελώς απροετοίμαστος για αυτό που θα αντιμετωπίσει με τον Καμπάτσο να κάνει παπάδες και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μην πιστεύει αυτό που βλέπει.

Πριν τη συμπλήρωση 14 λεπτών στο παιχνίδι η Ρεάλ είχε 8/11 τρίποντα και η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν έπεφτε κάτω από τους 20 πόντους.

Ο ΜακΚίσικ στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε επιθετικά το παιχνίδι του Ολυμπιακού και προσπάθησε να συμμαζέψει τη διαφορά, όμως η άμυνα έμπαζε, τα τρίποντα συνέχισαν να πέφτουν βροχή και το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 56-37.. Η Ρεάλ είχε 12/16 δίποντα και 9/13 τρίποντα.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός έσφιξε αρκετά την άμυνα του και δεν άφηνε στη Ρεάλ εύκολα καλάθια. Πίτερς και Γουίλιαμ Γκος ανέβηκαν αρκετά επιθετικά (ο πρώτος είχε 3/4 τρίποντα) και 12 στην περίοδο γενικά.

Ο Ολυμπιακός είχε ρίξει τη διαφορα στους 10 (66-56) 1:35 πριν το τέλος της 3ης περιόδου και ο Ματέο κάλεσε εσπευσμένα τάιμ αουτ. Τελικά η περίοδος θα κλείσει με το 71-58 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με το τρίποντο του Πίτερς αλλά ο Γιαμπουσέλε απάντησε άμεσα με νέο τρίποντο. Γουίλιαμ Γκος και Πίτερς είχαν μπει σε ειδική αποστολή και προσπαθούσαν να γυρίσουν μόνοι τους το παιχνίδι. Το τρίποντο του Γουίλιαμ Γκος έριξε για πρώτη φορά μετά από πάρα πολλή ώρα σε μονοψήφιο αριθμό (76-67).

Ο Ολυμπιακός αν και έκανε μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος τα πολλά συνεχόμενα λάθη δεν του επέτρεψαν να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους εννιά πόντους.

Το τελικό 87-76 στέλνει τη Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό απέναντι στον ΠΑΟ και τον Ολυμπιακό εκτός της διεκδίκησης της Ευρωλίγκα για μια ακόμη χρονιά.

ΠΑΟ-Φενερμπαχσέ 73-57:Ένα βήμα πριν το 7ο (μη ειρωνικά), κατάπιε τη Φενέρ!