in ,

Γερμανία-Δανία 2-0: VAR, Αστραπές, βροντές και στο τέλος οι γνωστοί νικητές

Η Γερμανία επικράτησε με 2-0 της Δανίας και σφράγισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά EURO 2024.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ με τον Σλότερμπεκ μόλις στο 4ο λεπτό αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Κίμιχ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στη συνέχεια οι Δανοί προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να πάρουν μέτρα στο γήπεδο αλλά μέτρα στο γήπεδο πήρε η βροχή και οι αστραπές που οδήγησαν τον Όλιβερ να διακόψει το παιχνίδι της Βεστφαλίας.

Μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού οι δυο ομάδες είχαν τη δίκη τους στιγμή με τους Χάβερτζ (37’) και Χόιλουντ (45’). Οι Δανοί μπήκαν τρομερά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48’ ο Άντερσεν έβαλε μπροστά την ομάδα του παγώνοντας το Ντόρτμουντ. Το γκολ μετά από εξέταση του VAR θα ακυρωθεί για μισό εκατοστό που ήταν οφσάιντ ο σκόρερ.

Από ωραίος, θα μετατραπεί σε μοιραίος μέσα σε λίγα λεπτά ο Άντερσεν καθώς ο Όλιβερ μετά από υπόδειξη του VAR έδωσε πέναλτι σε χέρι του Δανού αμυντικού και ο Χάβερτζ θα εκτελέσει εύστοχα (53’) για να βάλει μπροστά την ομάδα του στο σκορ.

Στο 66’ ο Χόιλουντ θα χάσει μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, ο Σλότερμπεκ θα βρει με υπέροχη μπαλιά τον Μουσιάλα στην πλάτη της άμυνας και ο Μουσιάλα θα γράψει το 2-0 σε πανζουρλισμό.

Οι Δανοί προσπάθησαν να μπουνε ξανά μέσα στο παιχνίδι αλλά τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι Γερμανοί πήραν μια πρόκριση στα προημιτελικά, περιμένοντας τον αντίπαλο τους από το ζευγάρι Ισπανία-Γεωργία.

Ελβετία-Ιταλία 2-0: Εκδίκηση για την Αλβανία πήραν οι Ελβενοί

Υπογράφει στη Νιουκάστλ ο Βλαχοδήμος, οι ύπνοι στη Φόρεστ τον είχαν εκτός αποστολής