in ,

Ολλανδία-Αγγλία 1-2: Buzzer Beater και τελικό οι Άγγλοι!

Τεράστια πρόκριση στον τελικό για την Αγγλία με ανατροπή επι της Ολλανδίας χάρη στο γκολ του Γουότκινς στο τέλος (2-1).

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με την γκολάρα του Σίμονς μόλις στο 7’, με τον νεαρό μέσο να κλέβει την μπάλα από τον Ράις και να εξαπολύει ένα κεραυνό.

Οι Άγγλοι ισοφάρισαν χάρη στο πέναλτι που κέρδισε ο Κέιν σε μαρκάρισμα του Ντάμφρις . Ο Τσβάιερ με υπόδειξη του VAR έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Κέιν δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα.

Στη συνέχεια και οι δυο ομάδες είχαν τις μεγάλες στιγμές τους.  Η Αγγλια με την προσπάθεια του Φόντεν που σταμάτησε στη γραμμή ο Ντάμφρις και στη συνέχεια ο Ολλανδός αμυντικός με μία κεφαλιά τράνταξε το δοκάρι του Πίκφορντ.

Το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου άφησε πολλές υποσχέσεις όμως οι δυο ομάδες επανήλθαν στις εργοστασιακές. Η μεγαλύτερη φάση ήταν αυτή του φαν Ντάικ στο 63’ με την προβολή του Ολλανδού να απομακρύνεται από τον Πίκφορντ.

Οι Άγγλοι θα πετύχουν γκολ με τον Σάκα στο 78ο λεπτό αλλά δεν θα μετρήσει για οφσάιντ στον Γουόκερ.

Τελικά ο Γουότκινς θα φέρει την λύτρωση για τους Άγγλους με εκπληκτική κίνηση και σουτ για το τελικό 2-1!

Οι Άγγλοι με ένα ακόμα buzzer beater θα βρεθούν στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσουν τους Ισπανούς

Τρομερό ντεμπούτο με δύο γκάφες για Μπρινιόλι, ίσως τα έχει βρει ήδη με ΟΣΦΠ [vid]

Κόπα Αμέρικα: Mε ταβερνόξυλο μεταξύ παικτών & οπαδών στις κερκίδες τελείωσε ο 2ος ημιτελικός [vi]