in ,

«Το Έστησον»: Όταν Σουηδία & Δανία περάσαν χέρι-χέρι στα προημιτελικά του EURO [vid]

Με αφορμή το σημερινό Ρουμανία-Σλοβακία όπου και οι δύο ομάδες βολεύονται με την ισοπαλία προκειμένου να προκριθούν στη knock-out φάση του EURO 2024, ανατρέχουμε στο μαγικό για τους Έλληνες καλοκαίρι του 2004, όπου Δανοί και Σουηδοί πέρασαν χέρι-χέρι στα προημιτελικά αφήνοντας τον Αντόνιο Κασάνο με το πουλί στο χέρι και γενικότερα τους Ιταλούς για δεύτερη μεγάλη διοργάνωση τρελαμένους.

«Δεν νομίζω ότι θα τελειώσει 2-2 – αυτό είναι ένα πολύ ασυνήθιστο αποτέλεσμα».  Αυτά ήταν τα λόγια του έμπιστου Σουηδού προπονητή Λαρς Λάγκερμπακ την παραμονή του τελευταίου αγώνα της σουηδικής ομάδας με τη Δανία στο Euro 2004.

Ο Δανός προπονητής Μόρτεν Όλσεν επανέλαβε τα συναισθήματα του Σουηδού ομολόγου του κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου πριν από τον αγώνα, «Αυτό είναι γελοίο. Μην μιλάτε για αυτό. Είμαστε έντιμοι άνθρωποι. Πηγαίνουμε να κερδίσουμε το παιχνίδι και αυτό είναι όλο. Η Ιταλία μπορεί να μιλάει για αυτά τα πράγματα αλλά όχι η Δανία και η Σουηδία. Πηγαίνουμε έντιμα για ένα αποτέλεσμα» έριξε και το καρφάκι του για τους Ιταλούς, ωραίος ο Φαίδων.

Ο συμπατριώτης του Λάγκερμπακ, o έτερος προπονητής της Σουηδίας  (ναι είχε δίδυμο προπονητών) Τόμμυ Σόντερμπεργκ, ήταν ακόμη πιο θυμωμένος στην απάντησή του, χτυπώντας το χέρι του στο τραπέζι από απογοήτευση. «Το λέμε ξανά. Δεν θα κάνουμε συμφωνία με τη Δανία. Πρόκειται για πάθος και αξιοπρέπεια».

Οι αντίπαλοι προπονητές ήταν κατανοητά εξοργισμένοι με την απλή αναφορά της λέξης στήσιμο, αλλά ήταν μια λέξη που είχε έρθει στο προσκήνιο κατά την προετοιμασία. Έχοντας και οι δύο ισοπαλίες με την Ιταλία και νικήσει τη Βουλγαρία στον Όμιλο C του πρώτου γύρου του Euro 2004, μια ισοπαλία 2-2 μεταξύ της Σουηδίας και της Δανίας στον τελευταίο αγώνα του ομίλου θα σήμαινε ότι η Ιταλία δεν μπορούσε να ξεπεράσει καμία από τις δύο Σκανδιναβικές ομάδες, ανεξάρτητα από το πόσα γκολ θα έβαζαν στη Βουλγαρία στον άλλο αγώνα του ομίλου.

Μια ισοπαλία 2-2 ήταν επομένως το αποτέλεσμα που πολλοί Ιταλοί είχαν προφητεύσει σε έναν αγώνα που, παρά την προφανή έλξη μιας βολικής ισοπαλίας, και η Σουηδία και η Δανία επέμεναν ότι ήθελαν να κερδίσουν. Ένα τέτοιο αποτέλεσμα θα έβλεπε τους αγχωμένους Ατζούρι να αποκλείονται από τη φάση των ομίλων. Ούτως ή άλλως κανένα (άλλο) παιχνίδι δεν ήρθε 2-2 στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Μετά από όλη τη  φασαρία πριν τον αγώνα και τις αναφορές για πιθανό «στήσιμο», οι δύο ομάδες επιτέθηκαν η μία στην άλλη με ένταση που αποκάλυψε την κοινή τους δήλωση πρόθεσης να κερδίσουν. Υπό την καταρρακτώδη βροχή στο Πόρτο, ήταν η Δανία που πήρε την πρωτοβουλία και προηγήθηκε με ένα εξαιρετικό βολέ του Τόμασον στο 27ο λεπτό. Την ίδια ώρα στο Γκιμαράες η Βουλγαρία προηγούνταν στο ημίχρονο της Ιταλίας, κάτι που έκανε στη Σουηδία. Τόσο οι Δανοί όσο και Σουηδοί είχαν επικρατήσει της Βουλγαρίας με 2-0 και 5-0 αντίστοιχα.

Μόλις 30 δευτερόλεπτα στο δεύτερο μέρος, ο Λάρσον εισέβαλε στην περιοχή της Δανίας, πέρασε την μπάλα δίπλα από τον Τόμας Σόρενσεν και ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα. Ο Λάρσον θα αναλάβει την εκτέλεση και θα ευστοχήσει, ενώ σχεδόν στο ίδιο λεπτό ο Περότα θα ισοφαρίσει για τους Ιταλούς στο άλλο παιχνίδι.

Η Σουηδία στη συνέχεια είχε την καλύτερη της φάση στο ματς, με τους Λάρσον και Ιμπραΐμοβιτς να συνεργάζονται καλά στην επίθεση για να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες, αν και καμία δεν εκμεταλλεύτηκε. Και όμως, ήταν η Δανία που πήρε ξανά το προβάδισμα στα μέσα του ημιχρόνου. Το σουτ του Κρίστιαν Πόουλσεν που αποκρούστηκε ασθενώς από τον Ίσακσον, η μπάλα έφτασε στον Τόμασον που τελείωσε ψύχραιμα τη φάση για το 2-1.

Οι συνωμοσιολόγοι ίσως να έπαθαν την πλάκα τους όταν είδαν τον Τομάσον να πανηγυρίζει μπροστά στους Σουηδούς οπαδούς πρώτα με την παγκόσμια κίνηση της σιωπής και στη συνέχεια σκύβοντας και δείχνοντας τα οπίσθιά του.

Στο 2-1, όμως, τα κομμάτια κινούνταν σταδιακά προς τον εφιάλτη της Ιταλίας, μόλις ένα γκολ μακριά από το να γίνει πραγματικότητα. Η Σουηδία δυσκολευόταν να βρει τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι, με τους αντιπάλους της να φαίνονται άνετοι με την μπάλα και να τους κρατούν σε απόσταση. Φαινομενικά, η καλύτερη ευκαιρία τους ήρθε στο 77ο λεπτό, όταν ο Ιμπραΐμοβιτς σούταρε κατευθείαν στον Σόρενσεν. Είχε αποφευχθεί ο εφιάλτης της Ιταλίας; Ο αστικός μύθος λέει ότι τότε κάποιος πλησίασε τον Τόμας Γκράβενσεν που είχε πνίξει τους Σουηδούς και του είπε «Σε παρακαλώ, ρίξε λίγο ρυθμούς» κι εκείνος παρά την σκληρή φύση του απάντησε «Ναι, αλλά θα πρέπει να ανεβείτε λίγο».

Μόλις ένα λεπτό πριν το τέλος, όλα άλλαξαν. Στο Γκιμαράες, ο Αντόνιο Κασσάνο είχε πετύχει ένα γκολ στο 95ο λεπτό για την Ιταλία, αρχικά πανηγυρίζοντας με τον ενθουσιασμό κάποιου που μόλις είχε σώσει το έθνος του. Η χαρά του σύντομα μετατράπηκε σε απελπισία καθώς η πραγματικότητα της κατάστασης αποκαλύφθηκε. Ο πάγκος της Ιταλίας έδωσε ενημέρωσε, τι μόλις είχε συμβεί στο Πόρτο, και το πρόσωπο του Κασσάνο είπε όλη την ιστορία. Κάποιοι admin της Tsilibet λένε ότι αυτό ήταν το τελειωτικό χτύπημα για τον ημίτρελο και ημίκοντο επιθετικό της Ιταλίας.

Μια σουηδική επίθεση από τα αριστερά από τον Κρίστιαν έφερε την μπάλα στην περιοχή. Ο Τόμας Σόρενσεν έπιασε την μπάλα αλλά την άφησε να πέσει, επιτρέποντας στον Ματίας Γιόνσον να την στείλει στα δίχτυα. Η δραματική και συνομωσιολογική ισοφάρισή του στο τελευταίο λεπτό θα έστελνε και τις δύο Σκανδιναβικές ομάδες στον επόμενο γύρο.

Η Σουηδία, η Ιταλία και η Δανία τελείωσαν όλες ισόπαλες με πέντε βαθμούς, αλλά τα γεγονότα είχαν συνωμοτήσει, είτε εκουσίως είτε τυχαία, να αποκλείσουν τους Ατζούρι. Η Ιταλία μπορεί να πάλεψε για τη νίκη, αλλά ήταν μια τελικά νίκη χωρίς αντίκτυπο. Όταν ο Σόρενσεν έτρεξε πίσω από τον συμπαίκτη του στην Άστον Βίλα, Μάρκους Άλμπακ, και σήκωσε τον Σουηδό αναπληρωματικό στον αέρα από ενθουσιασμό, ο τρομοκρατημένος Άλμπακ φώναξε «Άσε με, αυτό είναι ντροπιαστικό». Δεν σε χάλασε το περίφημο «μπισκότο» Μάρκους.

Το επόμενο πρωί, η κύρια εφημερίδα της Σουηδίας δημοσίευσε ένα τεράστιο “2-2” στην πρώτη σελίδα και το μήνυμα: «Συγχαρητήρια Ιταλία, μαντέψατε σωστά». Η αντίδραση στην Ιταλία ήταν λιγότερο ευχάριστη. Ο αντιπρόεδρος της Μίλαν, Αντριάνο Γκαλιάνι, εξέφρασε τις σκέψεις πολλών στη χώρα του, λέγοντας: «Πήραμε τόσους βαθμούς όσο και οι παίκτες που είναι ξανθοί και όμορφοι. Αλλά είμαστε πιο σκουρόχρωμοι και όχι τόσο όμορφοι». Ευτυχώς ο Τόμασον δεν είχε την τύχη του κακόμοιρου Νοτιο-Κορεάτη που τον έδιωξαν από την Περούτζια μετά το Μουντιάλ του 2002.

«Κάποιος θα πρέπει να ντρέπεται και αυτοί δεν είμαστε εμείς. Είμαι πολύ πικραμένος. Δεν πίστευα ότι θα συνέβαινε αυτό με ανθρώπους, που είναι περήφανοι για το πνεύμα του fair play» θα πει μετά το παιχνίδι ο Μπουφόν. Οι στοιχηματικές ήταν επίσης περίλυπες, καθώς το 2-2 είχε φορτωθεί αρκετά, το οποίο προσφερόταν σε απόδοση μόλις 4.50!

Τα στατιστικά δεν υποστηρίζουν απόλυτα τις ιταλικές κατηγορίες. Η Δανία είχε 16 σουτ, η Σουηδία 15. Ο Σόρενσεν στο τέρμα της Δανίας έκανε τέσσερις αποκρούσεις και ο Ισάκσον της Σουηδίας έκανε πέντε – όχι τα νούμερα που θα περιμένατε να δείτε σε έναν αγώνα όπου το αποτέλεσμα ήταν στημένο. Σίγουρα στα λεπτά των καθυστερήσεωνεμφανίστηκε η σκανδιναβική αδελφότητα και η φιλικότητα που φοβόταν οι Ιταλοί. Ο Ισάκσον κύλισε την μπάλα κάτω από το πόδι του στην περιοχή του, ενώ οι Δανοί παίκτες στέκονταν γύρω χωρίς να προσπαθούν να την κερδίσουν πίσω.

Και όμως, ήταν το αποτέλεσμα που όλοι οι Ιταλοί φοβόντουσαν. Ψιθυρίζοντας ιστορίες για ύποπτες συναλλαγές, οι Ιταλοί αποχώρησαν ηττημένοι, ενώ οι Σκανδιναβοί γιόρτασαν μαζί. Για αυτούς, το θέαμα θα συνεχιζόταν. Ήταν ένα αποτέλεσμα που οδήγησε σε ένα πάρτι στην Πορτογαλία, με την υπόλοιπη Ευρώπη να γελάει κρυφά εις βάρος της Ιταλίας. Βέβαια δύο χρόνια μετά, η Ιταλία, θα γινόταν παγκόσμια πρωταθλήτρια. Ποιος γέλασε τελευταίος ξανθομπάμπουρες;

Δεν ξέρουμε αν Ρουμάνοι και Σλοβάκοι σήμερα θα πανηγυρίσουν μαζί αλλά ποιος θα τους κατηγορήσει αν δεν πάνε για τη νίκη, σε ένα ματς που το διακύβευμα είναι αρκετά μεγάλο; Σίγουρα ούτε η Δανία, ούτε η Σουηδία.