in ,

Μύστης Γκατσανίγκα βγάζει 3 πέναλτι, η Χιρόνα κερδίζει στα χασομέρια με πέναλτι [vid]

Μπορεί ο Ντε Χέα να πήρε όλο το hype για τις δύο αποκρούσεις πέναλτι εναντίον της Μίλαν που οδήγησαν στη νίκη τη Φιορεντίνα με 2-1, αλλά ο Πάουλο Γκατσανίγκα έκανε μία επική εμφάνιση εναντίον της Μπιλμπάο.

Ο τερματοφύλακας της Χιρόνα, Πάουλο Γκατσανίγκα, έγραψε ιστορία καθώς απέκρουσε τρία πέναλτι στον αγώνα εναντίον της Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 9η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Γκατσανίγκα ξεκίνησε το προσωπικό του σόου στο 29′, σταματώντας την προσπάθεια του Μπερενγκέρ, ενώ λίγο αργότερα η Χιρόνα προηγήθηκε στο 39′ αλλά ισοφαρίστηκε δύο λεπτά μετά.

Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γκατσανίγκα απέκρουσε το πέναλτι του Ινιάκι Γουίλιαμς, με τον διαιτητή να διατάζει επανάληψη. Αυτή τη φορά, την εκτέλεση ανέλαβε ο Ερέρα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν ίδιο: o Γκατσανίγκα το έβγαλε κι αυτό.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Χιρόνα τελικά θα πάρει τη νίκη εναντίον της Μπιλμπάο με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Στουάνι στο 90+9′ αλλά προφανώς ο ήρωας της βραδιάς ήταν ο μύσταρος τερματοφύλακας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Γκατσανίγκα είχε αποκρούσει πέναλτι και εναντίον της Φέγενορντ μεσοβδόμαδα, φτάνοντας τις τέσσερις αποκρούσεις πέναλτι μέσα σε τέσσερις ημέρες!

Ντόντσιτς σκοράρει από τη μία μπασκέτα στην άλλη, Λάιβλι του χρωστάει ξαφνικά 100k (vid)